Állattenyésztési Szakkollégium 2022/23-as tanéve

Állattenyésztési Szakkollégium 2022/23-as tanéve

Utolsó frissítés: 2023 július 06.

                                                                                  



A 2022/23-as tanév során Szakkollégiumunk pályázott, majd el is nyerte a Nemzeti Tehetség Program Szakkollégiumok számára kiírt adott évi pályázatát. Az NTP-SZKOLL-22-0031 SZÁMÚ, Az Állattenyésztési Szakkollégium hallgatóinak gyakorlati és szakmai tudásának fejlesztése című pályázat keretei között számos programot szerveztünk meg és bonyolítottunk le. Ezek között szakmai kirándulások, előadások és konferencia részvételek szerepelnek, melyeknek segítségével hallgatóink bővíthették tudásukat és szakmai kapcsolataikat. 

A tanév során két kurzus szakmai előadásait hallgathatták a szakkollégisták. Első kurzusunk a ’Lótartás a mindennapokban’ címet viselte, melynek során állatorvosok érkeztek hozzánk. Elsőnek a lovak kólikájáról tanultunk, szó volt megelőzésről, kezelésről, segítségnyújtásról. A következő előadónk az Állatorvostudományi Egyetemről érkezett hozzánk és a lovak takarmányozásáról adott elő. Hallhattunk a lovak emésztő szervrendszeréről, a különböző használati célok melletti szükséges táplálóanyag szükségletekről. Ezen kívül, a kurzus keretei közt részt vehettünk egy szakmai kiránduláson, melyre Hortobágyon, a Mátrai Ménesnél került sor. Itt egy történeti és szakmai előadás után személyesen is megtekintettük az állományt. Végső előadásunk a szaktanácsadásról szólt. Második kurzusunk címe a ’Szarvasmarha tenyésztés fejlődése napjainkban’ volt. Ennek kapcsán több előadást és gyakorlati programot bonyolítottunk le. Elsőként egy igen aktuális témát érintettünk ősszel, az aszály helyzetét. Témánk a keményítő pótlása volt a takarmányokban, előadónk az ÁT Kft. laborigazgatója, Dr. Orosz Szilvia. Novemberben egy gyakorlati programra került sor, a nagykőrösi Arany-Tej Állattenyésztési Kft. tejelő tehenészetét tekintettük meg. Soron következő előadásunk a robotfejés jegyében zajlott, intelligens fejéstechnológiáról, mesterséges intelligenciáról volt szó. Ezt aztán élőben is megtekinthettük, ellátogattunk két modern tejelő tehenészetbe is, ahol karusszeles és robotos fejőházat is megnéztünk. 
A tanév egyik legmeghatározóbb programja a tavaszi hortobágyi háromnapos tanulmányút volt. Meglátogattuk a Hortobágyi Nonprofit Kft-t, a Nyakas Farmot, végül pedig kikapcsolódtunk a poroszlói Ökocentrumban. A szállásunk Hajdúszoboszlón volt. 

Részt vettünk a 2022 nyarán, Gödöllőn megszervezett gólyatáborban, ahol az elsőéves hallgatókkal egy baráti kvíz keretében megismertettük a szakkollégiumot. Ez egy nagyszerű lehetőség volt, már az első héten sok új tagság iránt érdeklődő érkezett hozzánk utána. Az őszi és a tavaszi félévben is tartottunk csapatépítő programot. Ősszel egy paprikáskrumpli, tavasszal egy báránypörkölt rotyogott a bográcsban, mindkettő gyorsan elfogyott jó beszélgetések mellett.

Szakkollégiumunk a tanév során több konferencián is részt vett: Kaposvári Állattenyésztési Napok, Gödöllői Állattenyésztési Tudományos Nap - ahol néhány tagunk előadást is tartott -, Húsmarha Szeminárium, Alföldi Állattenyésztési Napok és Szarvasmarha Ágazati Szeminárium. 
A szakkollégisták tudományos munkáiból a tanév során két kiadvány is született. 

Az őszi félév során sor került az éves húsminőség vizsgálatra is, ezen az alkalmon mezőgazdasági mérnök és agrármérnök hallgatók vettek részt. 
A tavaszi félév során társadalmi felelősségvállalás keretei között a dányi Széchenyi István Általános Iskola másodikos osztályát kísértük el egy rendhagyó osztálykirándulásra a Budakeszi Vadasparkba. 


Reméljük, hogy a következő tanévünk hasonlóan eseménydús lesz!