Szakmai beszámolók - Állattenyésztési Tudományok Intézet
Szakmai beszámoló 2023
Szakmai beszámoló 2022/23-2
Last modified: 06. July 2023
A Tudományos Diákköri Konferenciát megelőzően az NTP-HHTDK-22-0025 számú, Diákok és hallgatók tehetséggondozásának megvalósítása a MATE Állattenyésztési Tudományok Intézet pályázat keretein belül megrendezésre került egy tréning, amit Lantos Mihály tartott meg a hallgatóságnak. Döntő részt a már TDK-ra jelentkezett hallgatók jöttek el és kaptak széleskörű információkat, hogy hogyan is legyenek jó előadók. Az alkalom címe: Tanulj meg élvezettel előadni volt. Az előadó célja az volt, hogy az egyetemi hallgatók rálátást kapjanak saját szervezetük stresszre adott válaszaira és gyakorlati praktikákat is kaptak a nyugalmuk fenntartására. Egy előadás minden aspektusáról tett említést a szakember, mentálisan és fizikálisan is adott fókuszpontokat, ami segítette a hallgatókat, hogy felkészüljenek saját prezentációjukra. Igazán öröm volt Lantos Mihályt hallgatni, mivel egy színes egyéniség, nem a megszokott sémák és gondolatmenet által nyújt segítséget a hallgatók problémáira. A hangvétel nagyon közvetlen volt, az előadása végén számos kérdést is tettek fel a hallgatók és kifejezték hálájukat az inspiráló előadásmódért és tanácsokért. A tréning 2022.10.19-én Gödöllőn került megtartásra a Szent István Campus, Campus Tanácstermében. Az alkalom alatt és után a jelenlévők vizet, üdítőket, illetve sós és édes pogácsákat fogyaszthattak, így téve még kellemesebbé a délutánt.
2022. november 17-én, Kaposváron a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusán négy középiskolai tanulónak tartottak az intézet oktatói, PhD hallgatója egy mentorálási alkalmat, aminek keretein belül átbeszélték a tanulók kidolgozott prezentációját, próbaelőadás után tanulók tanácsokat és javaslatokat kaptak az egyetem négy oktatójától. A köziskola oldaláról (Déli Agrárszakképzési Centrum, Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium) két pedagógus vett részt az alkalmon. A 2022. évi őszi TDK meghirdetésekor a középiskolás hallgatók már egy igen kidolgozott anyagokkal rendelkeztek, így az egyetem oldaláról a végleges anyag átnézése, illetve a prezentáció véglegesítésében tudták mentorálni a hallgatókat (Szabó Nóra Csenge, Horváth Réka, Páhy Zoltán, Récsei Richárd). Nagyon hálás feladat volt ez, a négy MATE oktató lelkesedéssel számolt be erről az alkalomról és reményüket fejezték ki, hogy még együtt dolgozhatnak ezen lelkes tanulókkal vagy társaikkal.
Tudományos Diákköri Konferencia 2022. november 23.
Ifjúsági TDK
A MATE Kaposvári Campusán került megrendezésre a TDK Ifjúsági TDK-ja, egy napon az egyetemi őszi TDK-val. A felkészülésen részt vevő négy tanulóból 3 fő szerepelt az Ifjúsági TDK-n. Ezen ifjúsági szekcióban több kaposvári iskolából érkeztek dolgozattal tanulók. Ezen Ifjúsági szekció nézőközönsége is igen népesnek mondható volt, mivel döntően osztálytársak jöttek meghallgatni, szurkolni társaiknak, így 10 fő feletti középiskolás hallgatóság vett részt. Az eredményhirdetés során a pályázatból vásárolt könyvutalványokkal díjaztuk a tanulók munkáját.
Állattenyésztési Tudományok Intézet - Intézeti TDK, Szent István Campus Gödöllő
Az Állattenyésztési Szekcióban 12 fő vett részt és mutatta be tudományos munkáját. Témák sokszínűek voltak, ezáltal a hallgatóságnak is izgalmas volt figyelni a prezentációkat. Egyetemi oktatók és hallgatók is voltak a nézőközönség között, ám nagy örömünkre 2 középiskolából is érkeztek tanulók biológia tanárjukkal együtt. A Veresegyházi Katolikus Gimnáziumból 7 tanuló jött el meghallgatni az előadásokat, illetve kimondott cél volt, hogy betekintést nyerjenek a TDK világába, így kapva kedvet a tudományos munkához. Biológia tanáruk Hajdú Péter, aki az egyetem volt hallgatója, elkötelezett a gimnazisták széleskörű és alapos tájékoztatásában és buzdítja tanulót, hogy ismerkedjenek meg az egyetemi légkörrel is. A Gödöllői Református Líceum Gimnáziumból 3 tanuló ült a hallgatóság között. Tanáruk Kőrösiné dr. Molnár Andrea, aki szintén dolgozott együtt MATE oktató-kutatókkal. A konferencián versenyző egyetemi hallgatókat a pályázat keretein belül vásárolt könyvutalványokkal tudtuk díjazni.
Tudományos Diákköri Konferencia 2023. május 12., Intézeti TDK, Szent István Campus Gödöllő
Állattudományi és Takarmányozástani szekcióban 8 fő adott elő, 7 egyetemi hallgató és 1 középiskolai tanuló. A tavaszi TDK nap egy emlékezetes rendezvény volt, mivel mindegyik előadó, illetve a bizottság között szakmai kommunikáció folyt, az előadások után vitakészségre igen szükségük volt a konferencián résztvevőknek. A témák szintén széles spektrumban fedték le az állattenyésztés és a takarmányozás témakörét, a hallgatóság nagy örömére. A hallgatóság között egyetemi tanulók, érdeklődők mellett ismét középiskolásokat köszönthettünk a Fáy András Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumból.
Egyéb vállalások, beszerzések:
A hallgatók tudományos munkájának segítése, illetve megjelentetése érdekében a pályázat keretein belül egy ISBN számmal ellátott kiadványt szerkesztettünk, melybe mind gödöllői, mind kaposvári hallgatók tudományos anyagai kerültek. Különböző hallgatók a tudományos munka eltérő szintjein állnak, volt, aki az irodalmazásban mélyült el, volt, aki egy egész témát dolgozott fel és volt olyan, aki egy speciális tudományost kérdésben kutatott és mutatta be eredményeit.
2022. november 25-én sor a VIII. Gödöllői Állattenyésztési Tudományos Napra, mely egy nemzetközi konferencia. Az Állattenyésztési Tudományok Intézet munkatársai szervezték Gödöllőn, a Szent István Campuson. A konferencia kiadványában is szerepeltek hallgatóink. Döntően előadással jelentkeztek hallgatóink és mutatták be tudományos igényességű munkájukat.
A pályázat által webkamerákat tudtunk beszerezni, ami az online oktatást segítette és segíti majd a jövőben.